Zeolit je vrsta naravnega ali sintetičnega kristalnega materiala, ki spada v družino aluminosilikatnih mineralov. Znan je po svoji edinstveni molekularni strukturi s poroznim ogrodjem, ki mu omogoča selektivno adsorpcijo ali lovljenje določenih snovi, kot so ioni, molekule in delci.

Zeoliti so bili uporabljeni za različne namene, med drugim kot katalizator v kemičnih procesih, kot filter ali adsorbent pri čiščenju vode, kot sestavina pri spremembah tal in gnojilih ter kot dodatek v krmi za živali. Nedavno so zeoliti pritegnili pozornost na področju prehranskih dopolnil zaradi svojih potencialnih razstrupljevalnih lastnosti.

Stephen Buhner priporoča uporabo zeolita za razstrupljanje in zmanjšanje Herxove reakcije.

Kot prehransko dopolnilo se zeolit pogosto trži kot pomoč pri razstrupljanju, ki lahko pomaga odstraniti toksine, težke kovine in druge škodljive snovi iz telesa. Vendar pa so znanstveni dokazi o varnosti in učinkovitosti dodatkov zeolita za namene razstrupljanja omejeni in nasprotujoči si.

Pomembno je vedeti, da niso vsa zeolitna dopolnila enaka, saj obstajajo različne vrste zeolitov z različnimi lastnostmi in uporabo. Poleg tega sta lahko varnost in učinkovitost dodatkov zeolita odvisni od dejavnikov, kot so specifični uporabljeni zeolit, odmerek, trajanje uporabe in zdravstveno stanje posameznika.

Nekateri dodatki zeolita lahko adsorbirajo zdravila v prebavnem traktu, kar lahko zmanjša njihovo absorpcijo in učinkovitost. To je lahko zaskrbljujoče pri zdravilih, ki zahtevajo natančno odmerjanje in čas, kot so antibiotiki, zdravila za ščitnico ali nekateri minerali in elementi v sledovih. Zeolitni dodatki lahko tudi adsorbirajo določene minerale ali elemente v sledovih, kar lahko vpliva na njihovo absorpcijo in uporabo v telesu.

Da bi zmanjšali tveganje interakcij, je priporočljivo jemati dodatke zeolita ob drugem času kot zdravila, v presledku nekaj ur, da zmanjšate možnost motenj pri absorpciji zdravil.

Product added to wishlist
Product added to compare.