Splošna imena sladkega korena (Glycyrrhiza glabra) vključujejo: sladki koren, sladki koren, sladki koren, španski sladki koren, kitajski sladki koren, Gancao (v tradicionalni kitajski medicini), Mulethi (v ajurvedski medicini).

Sladki koren, znan tudi kot Glycyrrhiza glabra, je trajnica, ki izvira iz Azije in Sredozemlja. Korenine rastline se že stoletja uporabljajo v tradicionalni medicini za zdravljenje različnih stanj, kot so kašelj, vneto grlo in prebavne težave.

Sladki koren vsebuje spojino, imenovano glicirizin, ki mu daje značilen sladek okus. Dokazano je, da ima glicirizin protivnetne, protimikrobne in antioksidativne lastnosti, kar lahko prispeva k nekaterim njegovim zdravilnim učinkom.

Poleg uporabe v tradicionalni medicini se sladki koren uporablja tudi kot aroma v hrani in pijači, pa tudi v proizvodnji tobačnih izdelkov in zeliščnih dodatkov. Vendar je treba upoštevati, da lahko uživanje velikih količin sladkega korena povzroči zvišanje krvnega tlaka in izgubo kalija, kar je lahko za nekatere posameznike škodljivo.

Buhner priporoča uporabo sladkega korena v svojih protokolih za zdravljenje klamidije in erlihije (anaplazme).

Sladki koren (Glycyrrhiza glabra) lahko vpliva na več zdravil. Glavna interakcija je posledica spojine, imenovane glicirizin, ki jo najdemo v sladkem korenu in lahko vpliva na presnovo in izločanje nekaterih zdravil. Tukaj je nekaj primerov zdravil, ki lahko vplivajo na sladki koren:

  • Zdravila za krvni tlak: sladki koren lahko zmanjša učinkovitost zdravil za krvni tlak, kot so zaviralci ACE (npr. enalapril, lizinopril) in diuretiki (npr. hidroklorotiazid). Lahko povzroči znižanje ravni kalija in povečanje ravni natrija, kar lahko povzroči visok krvni tlak.
  • Kortikosteroidi: sladki koren lahko poveča učinke kortikosteroidnih zdravil, kot sta prednizon ali deksametazon. To lahko poveča tveganje za neželene učinke, povezane s kortikosteroidi, kot so zastajanje tekočine, visok krvni tlak in nizka raven kalija.
  • Digoksin: sladki koren lahko zmanjša izločanje digoksina, zdravila, ki se uporablja za bolezni srca. To lahko vodi do povečane ravni digoksina v telesu, kar lahko povzroči toksičnost in škodljive učinke na srce.
  • Varfarin: sladki koren lahko moti antikoagulantne učinke varfarina in poveča tveganje za strjevanje krvi. Pri uporabi sladkega korena skupaj z varfarinom je priporočljivo natančno spremljanje parametrov strjevanja krvi.
  • Diuretiki, ki tanjšajo kalij: sladki koren lahko dodatno zniža raven kalija v telesu, če ga uporabljamo z diuretiki, ki spodbujajo izločanje kalija, kot sta furosemid ali hidroklorotiazid. To lahko privede do nizke ravni kalija (hipokalemije), kar ima lahko različne zdravstvene posledice.

Sladki koren (Glycyrrhiza glabra) ima nekaj kontraindikacij zaradi možnih učinkov na telo. Tukaj je nekaj kontraindikacij za uporabo sladkega korena:

  • Hipertenzija (visok krvni tlak): sladki koren lahko povzroči zvišanje krvnega tlaka zaradi učinkov na zadrževanje natrija in vode ter izločanje kalija. Posamezniki s hipertenzijo ali tisti, ki jemljejo zdravila za uravnavanje krvnega tlaka, se morajo izogibati sladkemu korenu ali pa ga uporabljati previdno pod vodstvom zdravstvenega delavca.
  • Pomanjkanje kalija ali hipokalemija: sladki koren lahko zniža raven kalija v telesu, prekomerno uživanje ali dolgotrajna uporaba sladkega korena pa lahko poslabša pomanjkanje kalija. Posamezniki z nizko vsebnostjo kalija ali tisti, ki jemljejo zdravila, ki izločajo kalij, kot so nekateri diuretiki, naj se sladkega korena izogibajo ali pa ga uporabljajo previdno in pod zdravniškim nadzorom.
  • Bolezni srca in srčno popuščanje: sladki koren lahko povzroči zadrževanje tekočine in elektrolitsko neravnovesje, kar je lahko problematično za posameznike s srčnimi boleznimi ali srčnim popuščanjem. Lahko poslabša simptome in povzroči zaplete. V takšnih primerih se je treba sladkemu korenu izogibati ali ga uporabljati previdno, pod zdravniškim nadzorom.
  • Bolezen jeter: sladki koren lahko vpliva na delovanje jeter in moti presnovo nekaterih zdravil. Posamezniki z boleznijo jeter se morajo izogibati sladkemu korenu ali pa ga uporabljati previdno pod vodstvom zdravstvenega delavca.
  • Hormonsko občutljiva stanja: sladki koren vsebuje spojine, ki imajo lahko hormonske učinke v telesu. Lahko vpliva na hormonsko občutljiva stanja, kot so rak dojke, jajčnikov ali maternice, endometrioza ali maternični fibroidi. Posamezniki s takšnimi stanji naj se sladkega korena izogibajo ali pa se pred uporabo posvetujejo z zdravstvenim delavcem.
Product added to wishlist
Product added to compare.